جعبه و کارتن سازی

صنعت جعبه و کارتن سازی از ابتدای شکل گیری بازار کارتن

صنعت جعبه و کارتن سازی یک صنعت پررونق به واسطه پرکاربردبودن آن می باشد. در مطالب قبل تا حدودی به صنعت کارتنسازی و موارد مربوط به ان اشاره کردیم و حتی برخی دستگاه ها و ماشین الات در این زمینه را نیز اشاره کردیم.

صنایع جعبه و کارتن سازی در همه جای دنیا از رونق و فروش خوبی برخوردار می باشند در ایران نیز تولیدی ها و صنعت کارتنسازی تا حدودی موفق می باشد.

کارکردن در صنعت جعبه و کارتن سازی اما به این راحتی ها که از بیرون مشخص می باشد نیست و مشکلات خاص خود را دارد .

بیشتر از هر چیزی در صنعت جعبه و کارتن سازی به تجربه و دانش نیاز دارید چیزی که توانسته بازار کارتن ایران را موفق کند و آن را به سمت جلو هدایت کند. تجارت و صنعت جعبه و کارتن سازی در بازار کارتن ایران مدیون تجربه کارای بالا و چندین ساله می باشد.

 

جعبه و کارتن سازی

بیشتر موارد موجود در سوپر مارکت ، فروشگاه های تخفیف دار یا مرکز خرید مورد علاقه شما با خیال راحت در جعبه های ساخته شده از مقوا راه راه تحویل داده می شود و بسیاری از آنها در همان جعبه ها که تولید شده اند به نمایش گذاشته می شوند تا بتوانند برای این منظور باز و استفاده شوند.

موارد دیگر ممکن است در جعبه های مقوایی موج دار یا بدون روکش وارد شوند.

از آنجا که این چنین جعبه و کارتن سازی مقوای راه راه یک ماده بسته بندی همه کاره است ، هر ساله میلیون ها تن برای محافظت و نمایش محصولات استفاده می شود.

در سال 1992 ، بیش از 25 میلیون تن مقوا راه راه در صنایع جعبه و کارتنسازی ایالات متحده تولید شد. همچنین 6 میلیون تن جعبه یا مقوا بدون کارتن برای استفاده در کارتن های تاشو نیز تولید شد.

جعبه و کارتن سازی

1- آغاز صنعت کارتن سازی با کشف کارتن توسط کارل شیمیدان سوئیسی در سال 1884

شکل گیری صنعت جعبه و کارتن سازی : مقوای راه راه یک ماده سفت ، قوی و سبک وزن است که از سه لایه کاغذ کرافت قهوه ای تشکیل شده است. در سال 1884 ، شیمیدان سوئدی ، کارل اف دال ، فرایندی را برای ریختن تراشه های چوب در یک کاغذ قوی ایجاد کرد که در برابر پاره شدن ، شکافتن و ترکیدن مقاومت می کند.

وی این روند را به عنوان روند کرافت نامگذاری کرد زیرا یک کارتن قوی تولید می کند که در برابر پاره شدن ، شکافتن و ترکیدن مقاومت می کند.در کارخانه ، لایه های کاغذ کرافت خرد شده و به هم چسبیده می شود تا مقوا راه راه شکل دهد.

سپس برای تهیه جعبه ها برش ، چاپ ، تاشو و چسب زده می شود. در ابتدای این فرایند ، رولت های کرافت از کارخانه کاغذ در دستگاه بزرگی قرار می گیرند.

برخی از رولت های کاغذ کرافت به عنوان واسطه استفاده می شوند. برخی دیگر به عنوان آستر استفاده می شوند.

در تولیدی جعبه و کارتن سازی لایه های کاغذ کرافت در هر طرف چسبانده می شوند.

کاغذ کرافت برای تشکیل جعبه و مقوا راه راه استفاده می شود. رول یا ورق پیوسته مقوا را به شکل جعبه های بزرگ برش می دهند. سپس به ماشین های دیگر برای چاپ ، برش و چسب زدن می فرستند.

سرانجام ، دسته بندی های جعبه های نهایی برای حمل و نقل و بسته بندی مواد غذایی ، جعبه بندی اسباب بازی یا صنایع توزیع کننده قطعات خودرو یا هزاران مشاغل وابسته به بسته بندی مقوایی راه راه ارسال و بکارگرفته میشود.

2- مواد خام جعبه و کارتن سازی

1- درختان و کاغذ و رول کارتن

درختان کاج با رشد سریع مواد اولیه را که برای تهیه مقوا راه راه استفاده می شود ، فراهم می کند.

بزرگترین شرکت های بسته بندی دارای هزاران هکتار زمین از درختان بزرگ می باشند که با قطع آنها نهالاها جایگزین می شوند. پس از برداشت درختان در آسیاب ، درختان تحت فرآیند کرافت قرار می گیرند.

درنتیجه کاغذ ساخته می شود. رول های گسترده و سنگین کاغذ کرافت ارسال می شوند تا تبدیل به کارتن و جعبه در صنعت کارتن و جعبه شوند.

جعبه و کارتن سازی

2- چسب

در صنعت تولیدی جعبه و کارتن سازی فقط به چند ماده اولیه دیگر برای تهیه یک جعبه تمام شده نیاز است.

از چسب نشاسته ذرت برای پیوند دادن محیط راه راه به ورق های بوش استفاده می شود.

از آنجا که چسب بسیار زیادی استفاده می شود کامیون های بزرگ تانکر آن را به عنوان پودر خشک تحویل می دهند که در کارخانه انبار می شود.

نشاسته ذرت خشک شده از سیلو ، با آب و سایر مواد شیمیایی مخلوط می شود و به داخل راه راه پمپ می شود تا به محض افزودن لایه های بوش ، روی محیط راه راه پخش شود.

از مواد اولیه دیگر برای تکمیل مقوا راه راه پس از تولید استفاده می شود.

 

3- موم ها و جوهر و قالب ها دیگر مواد مورد نیاز در صنعت جعبه و کارتن سازی

موم های ساخته شده از پارافین یا روغن های گیاهی را می توان برای ساختن یک کارتن و جعبه ضد آب یا گریس برای محصولات غذایی استفاده کرد.

از جوهرهایی با رنگ روشن نیز برای ایجاد طرح های گرافیکی جسورانه برای نمایشگرهای قابل پشتیبانی جهت نام محصول ، اطلاعات و نام شرکت و آرم استفاده می شود. تیم های فروشندگان و طراحان با هم کار می کنند تا الگوهای تولیدی و چاپی بنام قالب ها را ایجاد کنند.

که برای برش و چاپ یک جعبه خاص استفاده می شود.

جعبه و کارتن سازی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.