انواع فوم بسته بندی جهت بسته بندی های بین المللی

انواع فوم بسته بندی : همه ما با محصولات بسته بندی حمل و نقل یکبار مصرف موجود آشنا هستیم. مانیتورهای رایانه ای ، لپ تاپ و تلویزیون های ما معمولاً در بسته بندی های سفارشی فوم و فیبری قرار می گیرند. بسته های اصلی ممکن است با بسته بندی کردن پلاستیک حبابدار حمل و نقل همراه باشد. اگر در حال بسته بندی واحدها یا واحدهای بسیار حساس هستید که بارها باید آنها ارسال شود باید محصولات بسته بندی قابل استفاده مجدد در نظر گرفته شود. در محصولات بسته بندی قابل استفاده مجدد ، فوم ها و فیبرها، پلاستیک حبابدار بسته بندی به طور معمول با کف های با دوام تر جایگزین می شوند. دو نوع فوم مورد استفاده در بسته بندی های قابل استفاده مجدد : کف های پلی اورتان و پلی اتیلن هستند.

نوع اول از انواع فوم بسته بندی : فوم پلی اورتان

پلی اورتان (PU و همچنین به آن پلی استر نیز گفته می شود) – یک کف اسفنجی مانند است که مورد استفاده در بالش یا روکش تشک است. این ماده سلول باز است به این معنی که مایعات را جذب می کند. این فوم برای بسته بندی واحدهای با وزن بسیار سبک استفاده می شود و در هنگام تماس با فوم با قسمت های ظریف واحدهای مستعد خراش مانند روکش LCD یا تلویزیون پلاسما و مانیتور رایانه استفاده می شود.

نوع اول از انواع فوم بسته بندی : فوم پلی اتیلن

پلی اتیلن (PE) – سفت تر از پلی اورتان است. به خواص فوم نزدیکتر است اما بسیار قابل انعطاف و انعطاف پذیر است. اگر خم شود ، می توان به راحتی از پوسته پوسته شدن شکسته شد ، اما هنگام خم شدن ، فوم پلی اتیلن شکسته نمی شود. کف پلی اتیلن دارای سلولهای بسته است بنابراین مایعات را جذب نمی کند. این فوم برای بسته بندی بیشتر هر واحد قابل استفاده است و بسیاری از طراحان بسته بندی ترجیح می دهند از آن استفاده کنند زیرا مایع را جذب نمی کند.

رنگ بندی انواع فوم بسته بندی

پلی اورتان یک رنگ خاکستری تیره است. پلی اتیلن سیاه است.

هر دو به رنگ های مختلفی دیده می شوند – سفید ، زرد ، آبی و …

تراکم انواع فوم بسته بندی

تراکم های مختلفی در هر دو فوم جدا وجود دارد. متداول ترین آن دو لایه در تراکم هر مکعب است. بنابراین وزن یک کف مکعب جامد را مشخص می کند. چهار شش و نه در هر فوم تراکم یک ضلع مکعب موجود است. کف پلی اتیلن نه واحد چگالی یک چوب نرم است.

هزینه انواع فوم بسته بندی

هزینه فوم های پلی اورتان در مقابل پلی اتیلن بسیار مشابه است اما هزینه آن با فوم های چگالی بالاتر افزایش می یابد.

فوم های مورد استفاده برای واحدهای معمولی

1- فوم پلی یورتان

یکی دیگر از انواع فوم بسته بندی جهت بسته بندی های بین المللی است که در مواردی همچون : هارد دیسک ها ، دوربین ها ، لنزها ، چراغ ها ، واحدهای ضبط موسیقی ، میکروفون ها و قطعات الکترونیکی حساس از آن استفاده میگردد.

2- فوم پلی اتیلن

پلاترهای بزرگ ، واحدهای ناهموار مانند وسایل فلزی ، غرفه میکروفون ، قطعات ماشین آلات صنعتی سنگین ، بلندگوهای بزرگ یا تقویت کننده ، کابلهای سنگین یا سیم.

3- فوم ضد استاتیک

در محیط های بسیار حساس که الکتریسیته ساکن یک مسئله است ، فوم های ضد استاتیک در دسترس هستند. هر دو فوم استاندارد پلی اورتان و پلی اتیلن می توانند دارای خواص ضد استاتیک باشند که به از بین بردن بار الکتریکی داخل یک بسته بندی کمک می کند.

تراکم فوم ضد استاتیک

فوم های ضد استاتیک در تراکم های مشابه پلی یورتان های استاندارد و فوم های پلی اتیلن قرار می گیرند.

رنگ فوم ضد استاتیک

فوم ضد استاتیک به رنگ صورتی در می آید که باعث می شود آنها از کف های استاندارد جدا شوند.

یکی از انواع فوم بسته بندی که میتوان جهت بسته بندی تزئینی از آن استفاده کرد.

هزینه فوم ضد استاتیک

فوم ضد استاتیک معمولاً دو برابر هزینه استاندارد کف است.

 

4- فوم کروس لینک یا پیوند متقاطع – فوم Cross Link

فوم های پلی اتیلن کروس لینک یکی دیگر از انواع فوم بسته بندی هستند که در برنامه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. فوم های پلی اتیلن استاندارد دارای جیب های هوا در سراسر کف هستند اما فوم Cross Link دارای مساحت مسطح است. این به کاهش ذرات فوم ایجاد شده توسط اصطکاک بین کف و واحد کمک می کند.

رنگ فوم کروس لینک

فوم پیوند متقاطع را می توان در رنگ خاکستری روشن و همچنین ذغال سیاه یا زغال سنگ یافت.

هزینه فوم کروس لینک

فوم پیوند متقاطع می تواند سه تا چهار برابر بیشتر از هزینه های استاندارد فوم باشد.

جایگزین فوم Cross Link

برای کاهش ذرات کف می توان از یکی از انواع فوم بسته بندی استاندارد پلی اتیلن استفاده کرد. سطح کف با تفنگ حرارتی پرقدرت درمان می شود. گرما جیب های هوای آزاد را ذوب می کند و یک سطح صاف و براق ایجاد می کند که به کاهش ذرات کمک می کند. این کار مقداری کار را به هزینه داخلی کف می بخشد اما گزینه کمتری نسبت به استفاده از فوم پیوند متقاطع است. همچنین برخی از گزینه های سلول کوچک فوم های PE مانند SoftFoam وجود دارد که برخی از خواص Crosslink را بدون هزینه بالا تقلید می کند.